Autor: David K. datum: Čvc 26 kategorie: Auto
Pneumatiky jsou nedílnou součástí jakéhokoliv dopravního prostředku. Prvek, který pojí vozidlo s vozovkou, takže je zapotřebí sledovat jeho kvalitu a opotřebení. Nehledě na to, že i ze zákona jste povinni vyjet na silnice s odpovídajícím dezénem, jinak vám hrozí nepříjemná pokuta.
Minimální hloubka dezénu
V první řadě bychom měli prozradit, jaké jsou vlastně minimální hodnoty dezénu, s nimiž podle zákona můžete jezdit po silničních komunikacích. V tomto směru se berou zvlášť letní a zimní pneumatiky. V případě letních pneumatik nesmí hodnota vzorku klesnout pod 1,6 mm. U zimních pneumatik je to více. Minimální přípustná hodnota je 4 mm.
Měření hloubky dezénu u pneumatik
Nyní se pojďme zaměřit na to podstatné. Jak vlastně změřit to, zda nejsou pneumatiky ojeté? V první řadě můžete využít běžných měrek. Ty se prodávají téměř v každém pneuservisu a celkem spolehlivě vám ukáží, kolik máte dezénu. Existují analogové i digitální měrky.
Ojetí pneumatik ovšem zjistíte i bez potřebného měřáku. Každá pneumatika je totiž v určitých částech vybavená speciální ploškou, kterou signalizuje minimální hodnotu dezénu. Tyto plošky se obvykle nachází ve středu pneumatiky, výjimkou nejsou ani části blíže k okraji, takže víte, zda máte gumy sjeté nebo nikoliv. To platí jak pro letní, tak pro zimní pneumatiky.
Důsledná kontrola pneumatik
U pneumatik byste ovšem neměli kontrolovat jenom hloubku dezénu. Zapomínat nesmíte ani na celkové opotřebování. Na mysli máme především vizuální kontrolu toho, zda nejsou gumy zpuchřelé, popraskané nebo jinak poškozené. O mnohém vypovídá i hodnota DOT na pneumatice. Ta prezentuje měsíc a rok výroby. Více jak desetileté pneumatiky jistě nebudou mít takové jízdní vlastnosti, jako ty nové nebo čtyřleté. Z toho důvodu nepodceňujte pravidelnou kontrolu pneumatik, protože tím vlastně chráníte své zdraví.
Okomentuj