highway

Autor: David K. datum: Úno 21 kategorie: Ostatní

Každý řidič pohybující se na silničních komunikacích si určitě všiml, že setkat se lze s přerušovanými a plnými čárami. Všichni řidiči samozřejmě musí znát význam tohoto značení. Přerušovaná čára značí, že ji lze přejíždět, ta hlásá naprostý opak. To znamená, že byste jí neměli přejíždět. K tomuto pravidlu však můžete přistupovat i trochu detailněji.

Plná čára a dvojitá plná čára

Obecně platí, že plnou čáru se nesmí předjíždět a neměl by přes ní přesahovat ani vámi tažený náklad. To je hlavní definice. U dvojité čáry to platí dvojnásob, opět s výjimkou toho, že jde o objíždění. Ve své podstatě tak plná čára nic nezakazuje.

To znamená, že když se budete pohybovat na silničních komunikacích, můžete předjet cyklistu, ale i jiný dopravní prostředek. Tento úkon ovšem musí být realizován v pravém jízdním pruhu. Během jeho vykonávání nesmíte přejet plnou čáru a nesmí přes ni přesahovat ani náklad. Tím pádem splníte povinnost zákona. Když to rozměry vozovky dovolují, je to tedy možné.

Podstatnou roli v kombinaci s plnou čarou představuje dopravní značka B12a značící Zákaz předjíždění. V takovém případě i když to vozovka umožňuje a vy nepřejede plnou čáru, nesmíte předjíždět. To je třeba si uvědomit, abyste v daný okamžik neporušili zákon.

Kdy lze přejet plnou čáru?

A nyní už se pojďme dostat k tomu, za jakých okolností lze přejet plnou čáru jinak označovanou zkratkou V1a. Přejet ji můžete v okamžiku, když je to nutné k odbočení na místní komunikaci mimo silnici. To samé platí naopak. Najíždíte-li na silnici z místní komunikace a je před vámi plná čára, můžete ji samozřejmě přejet. Všechny výše uvedené scénáře je zapotřebí brát v potaz, a hlavně je neplést dohromady. Jiné, než zmiňované výjimky jsou totiž protizákonné a v takovém případě vám může hrozit poměrně vysoká finanční pokuta, včetně ztráty bodů řidiče.

Okomentuj

Copyright © 2025 AUTOnline.cz - Kopírování článků nebo dalších částí tohoto webu je bez souhlasu redakce zakázáno.