Autor: David K. datum: Lis 25 kategorie: Ostatní
Pneumatiky jsou nedílnou součástí každého vozidla. V okamžiku, kdy doslouží, je nejvyšší čas se jich zbavit. A jak poznáte, že už mají to nejlepší za sebou? No samozřejmě podle hloubky dezénu. Stanoveny jsou totiž minimální hodnoty pro provoz na pozemních komunikacích. U letních pneumatik je to 1,6 mm a u těch zimních 4 mm. Zaměřit se můžete také na stáří gum, které je z boku vyznačeno za zkratkou DOT. Pokud disponujete pneumatikami staršími jak deset let, je nejvyšší čas na výměnu.
Zapomeňte na pálení pneumatik
Zamýšlíte se nad tím, kam vyhodit pneumatiky? Pak rozhodně zapomeňte na jakékoliv spalování, kterým znečišťujete životní prostředí. Zároveň neuvažujte ani o tom, že pneumatiky nařežete a vyhodíte do popelnice. To také není ta správná cesta. Ano, někteří z vás je možná použití na zahradě jako atypické zemní květináče, jiní se jich budou chtít zbavit legální cestou.
Pneuservisy a sběrná místa
Pokud si necháváte přezouvat letní a zimní pneumatiky v pneuservisu, potom v něm zanechte ty staré. Obvykle to tak bývá, že pneuservis vám nazuje gumy nové a ty staré odloží stranou a zlikviduje. To platí dvojnásob, pokud si nové pneumatiky zakoupíte právě v konkrétním pneuservisu.
Jestliže si je doma přezouváte svépomocí, pak nezbývá než se zaměřit na sběrná místa. Těch se na území České republiky nachází skutečně dostatek. Využít k tomu dokonce můžete speciální internetové portály nebo mobilní aplikace. Je ovšem pravdou, že některé sběrné dvory mohou vaše konkrétní pneumatiky odmítnout. Jiné si naopak naúčtují poplatek za jejich likvidaci. Ten se nejčastěji pohybuje v rozmezí od 25 Kč do 100 Kč za ojetou a starou pneumatiku.
Nyní už víte, jak nakládat s nepotřebnými pneumatikami. Proto neznečišťujte životní prostředí a postavte se k jejich likvidaci čelem. Možností totiž máte více než dost.
Okomentuj