Autor: David K. datum: Dub 6 kategorie: Auto
Autonomní vozidlo je pojmem, se kterým se budeme v budoucnu setkávat čím dál častěji. Tento výraz má jednoznačný význam. Jde o samořízené motorové vozidlo, jež ke svému provozu nepotřebuje žádného řidiče. Pojem autonomní je v tomto směru hodně obecný, protože na trhu se můžete setkat hned s pěti úrovněmi automatizace, s nimiž vás nyní seznámíme.
Úrovně autonomního řízení
Na počátku všeho je pochopitelně nulová automatizace, v rámci níž vůz vydává maximálně výstražná upozornění, ale o všechno ostatní už se musíte starat sami. To v případě prvního stupně narazíte na adaptivní tempomat a na systémy jako udržování v jízdním pruhu nebo zabránění nárazu. Druhý stupeň vypovídá o částečné automatizaci, kdy může systém zasahovat do řízení, a to změnou rychlosti jízdy a otáčením volantu. Člověk ale musí být vždy na pozoru, aby mohl zasáhnout.
Autonomní řízení přichází spíše s třetím stupněm automatizace, kdy už si můžete na rovnějších úsecích užívat zcela automatického provozu. Ten v podání vysoké automatizace nabývá se čtvrtým stupněm, kdy do řízení už nemusíte zasahovat v podstatě vůbec. Jen v případě zhoršeného počasí či jiných nepředvídatelných věcí. Za plně autonomní, respektive automatické řízení je považován pátý stupeň, kdy stačí jen nasednou a zadat patřičný cíl.
Co je potřeba pro autonomní řízení?
V závislosti na konkrétním stupni autonomního řízení jsou zapotřebí nejrůznější systémy, které začínají GPS lokalizátory a pokračují přes radary, lidar a končí počítačovým viděním. V tomto ohledu dochází k neustálému vývoji a na trhu jsou představovány novější a vybavenější koncepty zaměřené na autonomní řízení. Tak uvidíme, na co se můžeme těšit v následujících letech, protože automatizované řízení je už dlouhodobě a celkem úspěšně testováno například ve Spojených státech amerických.
Okomentuj