Archive for the ‘Ostatní’ Category

posted by David K. on Bře 24

Chorvatsko je nejenom pro Čechy velice oblíbenou dovolenkovou destinací. Díky relativní blízkosti se sem mnozí vydávají právě vlastními automobily. V závislosti na tom, odkud odjíždíte a kam míříte můžete být za pár hodin strávených ve voze přímo u moře. A to je velice příjemné. Takové cestování za hranice České republiky může mít však i svoji temnou stránku, a to v podobě nečekané závady na vozidle. Někdy se takový problém podaří opravit na místě, jindy jste bez šance a třeba začít shánět odtah.

První na ráně bude pojišťovna

Pakliže se dostanete do této nezáviděníhodné situace, v první řadě se obraťte na svoji pojišťovnu. Každý majitel vozu vyrážející na pozemní komunikace nejenom v rámci České republiky, ale také do zahraničí musí disponovat povinným ručením. Toto zákonné pojištění vyžaduje určité minimum a pak už je pouze na vás samotných jaké doplňkové služby využíváte.

Proto se podívejte do smlouvy nebo zavolejte operátorovi své pojišťovny a domáhejte se informace o tom, na co všechno máte při těchto nesnázích v zahraničí nárok. Povětšinou je to alespoň určité minimum ve formě odtahu do nejbližšího autoservisu. Pakliže se však potřebujete dostat do České republiky, může to být problém, popřípadě musíte mít příplatkové pojištění.

Jaké jsou ceny odtahových společností?

Pokud selže pojišťovna, je nejvyšší čas vytáhnout předem připravený seznam odtahovek například z vašeho okolí nebo těch prověřených v Česku. Tyto informace samozřejmě dohledáte na internetu i poté, co zjistíte, že vám nefunguje auto. Cena takového odtahu se pochopitelně liší podle toho, odkud odtahová služba vyjíždí, kam pro vás jede a na jaké místo vás odtáhne. Počítejte však s tím, že oficinální ceny se mnohdy pohybují kolem 35 000 Kč až 45 000 Kč. Levněji to bude snad jen pouze bez DPH nebo nějakou smluvenou cenu u soukromníka.

posted by David K. on Bře 10

Pneumatiky jsou velice důležitou součástí vozu, kterou není radno za žádných okolností podceňovat. Jde ve své podstatě o jediný prvek zajišťující pevné a stabilní spojení automobilu se silnicí. Možná právě proto byste se měli zajímat o to, kdy je nejvyšší čas na výměnu pneumatik. K tomuto kroku totiž můžete přistupovat hned z několika odlišných úhlů pohledů.

Zákonem vyžadovaná hranice

Toto rozhodování vám do jisté míry usnadní sám zákon. V letních měsících byste se na silnice neměli vydávat s dezénem menším jak 1,6 mm. Naopak v zimě není možné jezdit po komunikacích s hloubkou dezénu menší jak 4 mm. Takové omezení je samozřejmě extrémem, protože například letní gumy spousta řidičů vyměňuje mnohem dříve s větším vzorkem, protože hranice 1,6 mm už není o žádné stabilitě a ryze bezpečné jízdě.

Ostatní důvody, proč měnit pneumatiky

Pokud patříte mezi sváteční řidiče, měli byste více pozornosti než hloubce dezénu věnovat skutečnému stavu pneumatik. Ty pečlivě zkontrolujte nejpozději po pěti letech. Zároveň dodržujte maximální hranici, která je deset let. Po této době už není žádná směs pneumatik považována za bezpečnou. Ideálně, pokud se budete o gumy řádně starat, což kladným způsobem přispěje k dosažení této životnosti v adekvátním stavu.

Určitě si zafixujte správné jízdní návyky, mezi které rozhodně nepatří rychlé rozjezdy, prudké brzdění a rychlá jízda. Počítejte také s tím, že životnost gum je ovlivněna povrchem, po němž nejčastěji jezdíte. Typickým příkladem jsou výmoly, nejrůznější překážky apod. Špatně sjeté gumy také nejsou ideální a zároveň mohou vypovídat o nutnosti seřídit nebo vyměnit některé části vozu. Pneumatiky jsou zkrátka alfou a omegou vozu, podle čehož je třeba k nim přistupovat, ať už vybíráte z levnějších modelů na trhu nebo sázíte raději na osvědčené a léty prověřené značky.

posted by David K. on Úno 10

Dopravní značku známou jako Obytná zóna potkal během jízdy asi každý řidič dopravního prostředku. I když povinnost znát význam značky má každý účastník silničního provozu, určitě to už spousta z vás zapomněla nebo si není jistá. Právě pro vás přinášíme aktuální informace a srozumitelný popis, co vlastně tato značka znamená.

Komunikace se smíšeným provozem

Obytná zóna je ve své podstatě označením místě se smíšeným provozem. Tzv., že nedochází k oddělení motoristů, cyklistů a pěších. Umístěna je v lokalitách, kde je zapotřebí zajistit a docílit bezpečného prostředí pro život. Její konec a začátek je jsou označeny příslušnou dopravní značkou, na níž je vyobrazen domeček, silnice, auto a dítě s dospělým hrající si s míčem. To vše na bílém podkladu.

Podoba této značky i samotný význam se pochopitelně řídí příslušným zákonem. Začátek a konec obytné zóny je pak označen těmito značkami, přičemž konec je logicky doplněn o červené přeškrtnutí. Pro motoristy vjíždějící do takové oblasti je podstatná jedna informace. Nesmí zde jezdit rychlostí vyšší jak dvacet kilometrů za hodinu. Pozor je třeba dávat si na to, že v lokalitě si mohou hrát děti na komunikaci. Ty nesmí omezovat projíždějící řidiče, a naopak řidiči nesmí ohrožovat děti a dospělé v této zóně.

Na co si dát pozor?

Málokdo ví zároveň o tom, že pokud vyjíždíte z obytné zóny, je zapotřebí dát přednost v jízdě ostatním vozidlům. A to i za předpokladu, že u takového místa není klasická značka Dej přednost v jízdě. Pozor si také dejte na to, že v obytné zóně smíte parkovat pouze na vyhrazených místech. Právě za tato provinění dostávají řidiče nejčastěji pokutu. Buď poruší maximální přípustnou rychlost 20 kilometrů za hodinu nebo zaparkují tam, kde nemají. V ten moment si můžete vysloužit botičku a pokutu ve výši hned několik stovek korun.

posted by David K. on Led 20

V dnešní době si můžete zabezpečit nejenom automobil nebo motocykl. Nabízí se také zabezpečení jízdního kola, a to poměrně důmyslným způsobem. Jak už prozrazuje název tohoto články, jedná se o GPS lokátor. Jinak zvaný Bike Tracker je mezi zarputilými cyklisty poměrně oblíbený. Mnozí o jeho možnostech nemají ani tušení. Pakliže spadáte do druhé skupiny, začtěte se do následujících řádků.

Co je to GPS lokátor?

Pod pojmem GPS lokátor nehledejte nic světoborného. Jedná se o relativně malé a nenápadné zařízení, které připevníte k určité části jízdního kola, a to přenáší signál například do vašeho mobilního telefonu nebo počítače. Je pravdou, že v tomto ohledu existuje hned několik variant lokátorů a odlišných principů fungování.

Výsledek GPS lokátoru je však pokaždé stejný. Zabezpečit jízdní kolo, respektive mít možnost ho sledovat v okamžiku, kdy vám ho někdo odcizí. Při výběru GPS lokátoru se kromě jiného zajímejte o výdrž akumulátoru. Mohou to být dny, ale také týdny a měsíce. Podstatná je také celková odolnost zařízení proti nárazům, vodě a prachu. Typ lokátoru pochopitelně souvisí s tím, v jakém prostředí se s ním budete pohybovat.

Sledování polohy a dalších údajů

Na druhou stranu, GPS lokátor pro vás může mít daleko větší přínos, nežli je zabezpečení jízdního kola. S pomocí něho můžete sledovat například ujetou trasy a vyhodnocovat své sportovní výsledky. Nedílnou součástí takových lokátorů jsou totiž i mobilní aplikace, kde vše potřebné budete mít na jednom místě. Nutno podotknout, že ty profesionálnější řešení jsou pak spojena s úhradou měsíčního poplatku. Zkrátka stejně, jako byste si platili třeba zabezpečení na automobil.

Moderní GPS lokátory jsou natolik propracované, že vás mohou například upozornit na to, že vaše jízdního kolo opustilo vyhrazený prostor. Možnosti současných technologií jsou opravdu bohaté.

posted by David K. on Lis 25

Pneumatiky jsou nedílnou součástí každého vozidla. V okamžiku, kdy doslouží, je nejvyšší čas se jich zbavit. A jak poznáte, že už mají to nejlepší za sebou? No samozřejmě podle hloubky dezénu. Stanoveny jsou totiž minimální hodnoty pro provoz na pozemních komunikacích. U letních pneumatik je to 1,6 mm a u těch zimních 4 mm. Zaměřit se můžete také na stáří gum, které je z boku vyznačeno za zkratkou DOT. Pokud disponujete pneumatikami staršími jak deset let, je nejvyšší čas na výměnu.

Zapomeňte na pálení pneumatik

Zamýšlíte se nad tím, kam vyhodit pneumatiky? Pak rozhodně zapomeňte na jakékoliv spalování, kterým znečišťujete životní prostředí. Zároveň neuvažujte ani o tom, že pneumatiky nařežete a vyhodíte do popelnice. To také není ta správná cesta. Ano, někteří z vás je možná použití na zahradě jako atypické zemní květináče, jiní se jich budou chtít zbavit legální cestou.

Pneuservisy a sběrná místa

Pokud si necháváte přezouvat letní a zimní pneumatiky v pneuservisu, potom v něm zanechte ty staré. Obvykle to tak bývá, že pneuservis vám nazuje gumy nové a ty staré odloží stranou a zlikviduje. To platí dvojnásob, pokud si nové pneumatiky zakoupíte právě v konkrétním pneuservisu.

Jestliže si je doma přezouváte svépomocí, pak nezbývá než se zaměřit na sběrná místa. Těch se na území České republiky nachází skutečně dostatek. Využít k tomu dokonce můžete speciální internetové portály nebo mobilní aplikace. Je ovšem pravdou, že některé sběrné dvory mohou vaše konkrétní pneumatiky odmítnout. Jiné si naopak naúčtují poplatek za jejich likvidaci. Ten se nejčastěji pohybuje v rozmezí od 25 Kč do 100 Kč za ojetou a starou pneumatiku.

Nyní už víte, jak nakládat s nepotřebnými pneumatikami. Proto neznečišťujte životní prostředí a postavte se k jejich likvidaci čelem. Možností totiž máte více než dost.

posted by David K. on Lis 11

Především u služebních vozů ve firmách se v posledních letech rozmáhají GPS lokátory. I když je spousta majitelů aut k těmto technologiím skeptická a odtažitá, postupně jim přichází na chuť. A není se čemu divit. Taková nenápadná krabička v automobilu má celkem značný přínos a vyplatí se vám v mnoha ohledech.

Proč zvolit GPS lokátor?

V první řadě je zapotřebí říci, že GPS lokátor je něčím zcela bezobslužným, co funguje samo bez vašeho přičinění. Stačí jen správné zapojení a můžete dostávat informaci o přesné poloze vašeho automobilu. A právě tato vlastnost může mít ve firemním sektoru značné výhody. Když o tomto vybavení vozů budou vědět vaši zaměstnanci vězte, že skončí černé jízdy a vy tím pádem budete moci ušetřit na celkových nákladech za pohonné hmoty.

Přesné informace o poloze vozů přijdou vhod také v okamžiku, kdy by se někdo pokoušel ukrást vám automobil. GPS lokátor je povětšinou zakomponován tam, kde není příliš rychle k odhalení. Mezi další přínosy patří také skvělá kontrola nad spotřebovaným palivem. Ve spojení s vhodným softwarem dokáže GPS lokátor naprosté divy.

Elektronická kniha jízd

Lidé z komerčního segmentu jistě moc dobře vědí, co je to kniha jízd a její pracné zpracování. S GPS lokátorem takové povinnosti odpadají. Během okamžiku získáte elektronickou knihu jízd, která bude všeříkající, a navíc ještě přesnější. Už žádné dopisování, kličky zaměstnanců a podobné věci. Pokud do svého vozu nainstalujete GPS lokátor, získáte také slevu na pojištění. Ano, v podstatě všechny pojišťovací společnosti dávají slevy na pojištění, pakliže máte vůz nadstandardně zabezpečen. A takové označení GPS lokátor splňuje.

Ve výsledku se nemusíte bránit použít takovou technologii také u svého soukromého vozu. Minimálně proto, že si ho dobře zabezpečíte a budete mít nad svými jízdními zvyklostmi maximální kontrolu.

posted by redakce on Říj 30

V dnešní době, kdy je hustota dopravy ve městech i na venkově stále vyšší, stává se zajištění bezpečného a efektivního parkování klíčovou záležitostí. Pro stavební firmy i majitele domů je proto důležité umět se orientovat v široké nabídce parkovacích sloupků a sklopných parkovacích zábran. Tento článek vám poskytne užitečné rady, jak vybrat ty správné produkty pro vaše potřeby.

  1. Parkovací sloupky: základ pro bezpečné parkování

Parkovací sloupky jsou jedním z nejčastějších prvků používaných pro usměrnění a regulaci dopravy na parkovištích a v okolí budov. Nabídka těchto produktů je široká a zahrnuje různé typy materiálů, designů a funkcí. Při výběru parkovacích sloupků je důležité zvážit několik faktorů:

  • Materiál: Vyberte sloupky z odolných materiálů, jako je ocel nebo nerez, které odolají nepříznivým povětrnostním podmínkám i mechanickému poškození.
  • Viditelnost: Zajistěte, aby byly sloupky dobře viditelné i za špatných světelných podmínek. Reflexní prvky nebo svítivé barvy mohou výrazně zvýšit bezpečnost.
  • Způsob instalace: Zvažte, zda potřebujete pevné nebo odnímatelné sloupky. Odnímatelné varianty umožňují snadnější přístup pro údržbu nebo změny v uspořádání parkoviště.
  1. Sklopné parkovací zábrany: flexibilita a ochrana

Sklopné parkovací zábrany jsou ideální volbou pro místa, kde je třeba zajistit flexibilitu parkování. Tyto zábrany umožňují rychlé a snadné zablokování nebo uvolnění parkovacího stání, což je výhodné zejména v oblastech s omezeným parkovacím prostorem. Při výběru sklopných zábran věnujte pozornost:

  • Mechanismu sklápění: Zajišťuje snadnou manipulaci a dlouhou životnost. Vyberte zábrany s robustním sklápěcím mechanismem.
  • Bezpečnostním prvkům: Některé zábrany jsou vybaveny zámky, které zabrání neoprávněnému sklápění.
  1. Dopravní zrcadlo: nepostradatelný prvek pro bezpečnost provozu

Dopravní zrcadlo je dalším důležitým doplňkem, který pomáhá zvyšovat bezpečnost na parkovištích a v blízkosti rušných komunikací. Umožňuje lepší přehled o dění za rohem nebo v nepřehledných úsecích. Při jeho výběru se zaměřte na:

  • Velikost a tvar: Vyberte zrcadlo, které poskytuje dostatečné zorné pole pro danou situaci.
  • Materiál: Dopravní zrcadla by měla být vyrobena z odolných materiálů, které odolají vlivům počasí.

V orientaci v nabídce parkovacích sloupků, sklopných parkovacích zábran a dopravních zrcadel je klíčové zohlednit specifické potřeby daného místa a požadavky na bezpečnost. Vhodně zvolené prvky nejen zvýší bezpečnost a efektivitu parkování, ale také přispějí k estetickému vzhledu okolí. Stavební firmy i majitelé domů by proto měli pečlivě zvážit všechny dostupné možnosti a vybírat s ohledem na dlouhodobou funkčnost a odolnost.

posted by David K. on Říj 28

Každoroční rituál v pneuservisech se blíží mílovými kroky a mnozí se stále dokola ptají, kdy je čas přezout zimní pneumatiky? Pakliže jste novým či svátečním řidičem nebo jste si to doposud nezapamatovali, přinášíme vám v tomto směru souhrnné informace, které se vám určitě hodí.

Čas není tím jediným kritériem

Všichni řidiči dopravních prostředků určitě správně tuší, že pneumatiky se přezouvají před zimním obdobím. Ve výsledku je to dvakrát ročně, když po zimě opět nasazujeme letní pneumatiky. My se vzhledem k aktuálnímu počasí zaměříme na první variantu. Přezutí z letních na zimní. Tento krok byste měli provést nejpozději do 1. listopadu. Zimní pneumatiky na voze by vám měly vydržet až do 31. března.

S tímto termínem se ovšem pojí i některé další podmínky, přičemž vše dohromady se může překrývat. Například byste neměli vyrazit na silnici s letními pneumatikami, pokud se očekává nějaká námraza, i když ještě nenastal ten správný termín. Zkrátka nemůžete jezdit, když napadne dříve. Zároveň se nelze pohybovat po silničních komunikacích s dopravím označením povinná zimní výbava, které nese zkratku C15a.

Pozor na hloubku dezénu

Abychom vám poskytli kompletní informace týkající se zimních pneumatik, měl by zaznít také údaj spjatý s minimálním povoleným dezénem. Zimní pneumatiky lze používat v okamžiku, kdy je hloubka dezénu menší jak 4 mm. Tak praví zákon. Pokud bude dezén menší a vy je následně dojíždíte v letní sezóně, už neporušujete zákon. Na druhou stranu se vystavujete riziko možné nehody, protože přilnavost a jízdní vlastnosti takových pneumatik nejsou za teplého podnebí zrovna nejlepší.

Nyní když víte, kdy je nejvyšší čas přezout letní pneumatiky na zimní, zavolejte do svého oblíbeného pneuservisu a zavčasu se objednejte. Myslete na to, že přes zimní sezónou je v pneuservisech vždy plno.

posted by David K. on Říj 24

Proč se vlastně stříbření používá a jaké má výhody? Pojďme se ponořit do světa, kde se technika setkává s designem a kde každý odstín a reflektivní povrch má svůj účel.

Zlepšení viditelnosti vozidla

Stříbření, které se objevuje na površích dopravních prostředků, není jen otázkou vkusu. Tento proces má několik klíčových funkcí. Za prvé, a možná nejpozoruhodnější, je jeho schopnost odrážet světlo. Reflektující povrchy mohou zlepšit viditelnost vozidla na silnici, což je důležité zvláště během noci nebo v nepříznivých povětrnostních podmínkách.

Snížení tepelného zatížení

Dále se stříbření používá ke snížení tepelného zatížení. Zvláště u letadel a kosmických lodí, kde je třeba se vypořádat s extrémními teplotními výkyvy, se stříbření využívá k odrazu slunečního záření. Tento proces pomáhá udržovat optimální podmínky uvnitř kabiny a zabraňuje přehřívání elektronických komponentů.

Pokud se podíváme na automobily, stříbření plní nejen estetickou funkci, ale také praktickou. Stříbřené části, jako jsou zrcátka nebo ráfky kol, přidávají na atraktivitě a zároveň zvyšují odolnost proti korozi a opotřebení. Stříbro je známé svou vysokou odolností vůči oxidaci, což znamená, že může chránit kovové části před vlhkostí.

Možná vás překvapí, že stříbření najdeme i v neobvyklých místech, jako jsou solární panely na střeše autobusu nebo nákladního automobilu. Tady hraje klíčovou roli v efektivním sběru slunečního záření a jeho přeměně na energii. Znovu se vracíme ke schopnosti stříbra odrážet a koncentrovat světlo.

Kořeny a původ stříbření

Stříbření v dopravních prostředcích má kořeny v průmyslové revoluci, kdy se objevila potřeba zvýšit výkon a estetiku stávajících technologií. V té době se stříbro považovalo za symbol bohatství a pokroku. I dnes tento kov přináší pocit luxusu a prestiže, což je důvod, proč je tak populární v automobilovém průmyslu a v designu osobních letadel.

Stříbření v dopravních prostředcích je více než jen povrchová úprava. Ať už jde o zlepšení aerodynamiky, zvýšení energetické účinnosti, nebo prostě o design, stříbření zůstává důležitou součástí moderní dopravy.

Copyright © 2025 AUTOnline.cz - Kopírování článků nebo dalších částí tohoto webu je bez souhlasu redakce zakázáno.